1. Firma
  Firma
 2. Oferta
  Oferta
 3. Serwerownie, Centrale Telefoniczne, Stacje Trafo
  Serwerownie, Centrale Telefoniczne, Stacje Trafo
 4. Aktualności
  Prasa o nas
 5. Referencje
  Referencje
 6. Galeria
  Galeria
 7. Do pobrania
  Do pobrania
 8. Kontakt
  Kontakt

  Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy Paweł Łukasiak i spółka Spółka Komandytowa ul. Niecała 7, 05-820 Piastów

  Spółka zarejestrowana jest przez Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy, XXI
  Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
  Nr KRS: 0000225461 NIP: 534-227-72-27 REGON: 015899374

  UWAGA

  Zapytania dotyczace wykonania podłóg poniesionych oraz zakupu akcesoriów podłogowych  prosimy kierować
  do Biura Projektowego w Warszawie na adres: biuro@lukasiak.com.pl


  Zapytania dotyczące wykonania zabudów systemowych (Kabiny sanitarne, boksy produkcyjne,
  wygrodzenia z siatki)
  oraz zapytania dotyczące szafek ubraniowych, blatów umylarkowych
  prosimy kierować na adres siedzimby firmy: zpuh@lukasiak.com.pl lub siedlecka@lukasiak.com.pl
  SIEDZIBA FIRMY BIURO PROJEKTOWO HANDLOWE
  ul. Niecała 7
  05-820 Piastów
  tel.
  22 723 74 82
  22 723 74 83

  fax
  22 723 49 93
  e-mail:
  zpuh@lukasiak.com.pl
                  
  ul. Szczęśliwicka 54 lok. 808
  02-353 Warszawa
  tel.
  22  668 99 00
  22  668 95 05
  22  668 95 30


  e-mail:
  biuro@lukasiak.com.pl


 9. Dla Architektów
  Dla Architektów

  Katalog ARCHISPACE ZPUH P. Łukasiak i s-ka Katalog z dostępnymi produktami oferowanymi przez ZPUH P. Łukasiak i s-ka, Spóka Komandytowa umieszczony na portalu dedykowanym architektom i projektantom.

   

  Poprzez dodanie wtyczki z portalu ArchiSpace do programu AutoCAD powstaje możliwość bezpośredniego importu wybranych elementów do projektów.

   

  Poniżej umieszczone są dane identyczne z zamieszczonymi na portalu ArchiSpace do pobrania bezpośrednio z naszej strony.

"Podłoga" nr 1/2000: Podłoga podniesiona - zarys techniczny

2000-01-01 00:00:00

Podłoga podniesiona - zarys techniczny
Paweł Łukasiak Z.P. U.H. "E.ŁUKASIAK"

Przykład podłogi z zastosowaniem płyt aluminiowych wentylowanych.

Rozwiązywanie problemów związanych z aranżacją wnętrz, w których znajduje się duża liczba instalacji technicznych, np. informatycznych, telekomunikacyjnych, energetycznych czy klimatyzacyjnych do niedawna nastręczało wiele trudności zarówno projektantom, jak i firmom wykonawczym. Pomimo iż technologia podestów podniesionych znana jest od lat, to wzrost zainteresowania tego typu rozwiązaniem daje się zauważyć w ostatnich 3-4 latach. Wraz ze wzrostem liczby nowo powstających budynków, modernizacji starych obiektów oraz przeprowadzanych inwestycji w telekomunikacji, energetyce, szkolnictwie i bankowości zwiększyły się obroty firm dostarczających systemów podłóg podniesionych.

Rynek tego rodzaju usług ma bardzo specyficzny charakter. Potencjalna nisza rynkowa jest szeroka, ponieważ możliwość zastosowania podłogi podniesionej istnieje wszędzie tam, gdzie pomieszczenia muszą spełniać wymogi funkcjonalności oraz są uzbrojone w szereg różnego rodzaju instalacji technicznych. Są to obiekty takie, jak:

 

 • pracownie komputerowe,
 • pomieszczenia nastawni,
 • serwerownie, dyspozytornie,
 • pomieszczenia techniczne w radiu, telewizji,
 • sale operacyjne banku, biura maklerskiego,
 • ośrodki obliczeniowe,
 • stacje transformatorowe,
 • laboratoria,
 • pomieszczenia biurowe,
 • centrale telefoniczne,
 • clean roomy.

 

Zastosowanie systemów podłóg podniesionych gwarantuje komfort, funkcjonalność (dostęp do instalacji w każdym miejscu podłogi, np. w celu konserwacji lub wymiany), oraz jest zasadne nawet przy ekstremalnych warunkach obciążenia. Systemy przystosowane są do przenoszenia zróżnicowanych obciążeń statycznych i dynamicznych. Pozwala to na obniżenie kosztów inwestycji, począwszy od skrócenia czasu realizacji obiektu, a na kosztach eksploatacji kończąc. Mając do wyboru tradycyjny system (beton i wylewane kanały na instalacje) oraz podłogę podwójną, zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest ułożenie podłogi podniesionej. Inwestycja taka, przy założeniu że podłoga podniesiona jest instalowana na całej kondygnacji budynku lub w całym obiekcie, zwraca się najpoźniej po 8 latach użytkowania, a kilometry kabli, rur, przewodów energetycznych czy wentylacyjnych są ukryte w przestrzeni podpodłogowej.   

 

 
 

Rys. l. Schodki i uskoki w

systemie podłogi podniesionej.

Rys. 2. Pochylnia w systemie

podłogi podniesionej.

 

 

Dzięki rozwiązaniu, jakim jest podłoga podniesiona, inwestorzy uzyskują możliwość przygotowania powierzchni biurowej w tzw. systemie "open space", a następnie mogą dostosowywać powierzchnie do potrzeb i życzeń użytkowników, najemców (ustawianie ścianek działowych, podział pomieszczeń, itp.).

Zastosowanie podłogi podniesionej umożliwia zniwelowanie nierówności poziomych rzeczywistego podłoża i utworzenie idealnie poziomej posadzki. Modułowa budowa systemu pozwala na podnoszenie pojedynczych płyt w dowolnym miejscu podłogi bez konieczności ingerowania w położenie sąsiednich paneli.   

 

 

                   

Rys. 3. Sposób wykończenia           

podłogi podniesionej przy ścianie.            

Rys. 4. Łącze rozszerzalne przenoszące

ruchy podłoża do 35 mm, umieszczane

nad nacięciami dylatacyjnymi.

 

 

System podłogi podniesionej składa się z konstrukcji wsporczej, której zadaniem jest podniesienie podestu i jego stabilizacja, oraz z paneli podłogowych w module 600 x 600 mm. Stopy konstrukcji nośnej ustawiane są na podłodze rzeczywistej (w przypadku podłoża betonowego powinno ono być zabezpieczone farbą przeciwpyłową) i mocowane do niego za pomocą klej u lub kołków rozporowych - rozwiązanie częściej stosowane. Głowice stóp, na których opierają się płyty, wykonane są ze stali ocynkowanej lub w formie odlewu aluminiowego (w zależności od zastosowanego systemu). Stopy wykonane ze stali ocynkowanej przystosowane są do umocowania instalacji uziemiającej oraz do współpracy z konstrukcją wsporczą 40/40/2 i C 80/40/2 (z przeznaczeniem np. do rozdzielni NN i WN lub pod inne ciężkie urządzenia, np. serwery, baterie UPS). Stopy posiadają płynny skok nakrętki w zakresie ą 30 mm. Przy większych wysokościach podniesienia lub w przypadku pomieszczeń narażonych na duże obciążenia dynamiczne stosuje się belki rusztu, które podnoszą wytrzymałość i stabilność systemu, i wraz ze stopami tworzą rodzaj stelaża będącego podstawą pod płyty. Rozwiązania techniczne pozwalają podnieść podłogę podniesioną od 60 mm do ponad 2000 mm ponad podłoże właściwe.
Wybór rodzaju płyty podłogowej, a więc i systemu podłogi jest podyktowany warunkami, w jakich będzie pracować system, a są to obciążenia, przeznaczenie pomieszczenia, mikroklimat (temperatura, wilgotność) oraz intensywność ruchu panującego w obiekcie.

Gama dostępnych płyt jest szeroka, począwszy od paneli wiórowych (silnie sprasowana płyta wiórowa o gęstości 650-800 kg/m3),   aluminiowych,   stalowych,   poprzez   wapienne (anhydrytowe), na płytach z lekkiego betonu w galwanizowanej ramie stalowej kończąc. Płyty podłogowe dostępne są z różnymi aplikacjami wierzchnimi, np. PCW, antystatyczne, przewodzące, odporne na chemikalia, wykładzina dywanowa (naklejana na płytę lub układana w kwadratach 500 x 500 mm), laminat, gres, oraz płyty kamienne, np. klinkier, marmur, granit.

Panele najczęściej mają grubość od 30 do 45 mm, w zależności od rodzaju pokrycia wierzchniego oraz zastosowanej płyty. Ich waga waha się w granicach 10-20 kg natomiast nośność (dopuszczalne obciążenie) wynosi 15-32 kN/m2. Podłoga podniesiona wykańczana jest kątownikami aluminiowymi lub listwami z tworzywa w szerokiej gamie kolorów, a panele podłogowe docinane są w ten sposób, aby przestrzeń pomiędzy krawędzią płyty a ścianą boczną wynosiła nie więcej niż 0,5 cm. W pomieszczeniach o wysokim stopniu czystości, tzw. "clean room", podłogę wykorzystuje się do prowadzenia klimatyzacji w strefie podpodłogowej, a panele o zróżnicowanym stopniu perforacji zapewniają odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Akcesoria dostępne przy okazji instalowania podłogi podniesionej to schodki, pochylnie, wyjścia techniczne, skrzynki na różnego rodzaju przyłącza montowane w panelach, kratki wentylacyjne, płyty wentylacyjne - perforowane, rozszerzalne łączenia, system prowadzenia okablowania, przegrody przeciwpożarowe, przyssawki do podnoszenia paneli (nie należy używać innego rodzaju narzędzi, gdyż grozi to uszkodzeniem płyty, co w efekcie zakończy się jej wymianą ze względu na wysoką dokładność wykonania paneli i ich wzajemne pasowanie). W pomieszczeniach, gdzie dolny poziom drzwi wejściowych jest poniżej poziomu podłogi podwójnej, a wysokość podłogi wynosi H>400 mm, niezbędne jest, oprócz schodów lub pochylni, zastosowanie barierki ochronnej (wymóg Prawa Budowlanego).

Przy wyborze optymalnego systemu należy wziąć pod uwagę wiele czynników ważnych dla komfortu użytkownika, jak jakość i trwałość podłogi podniesionej, rodzaj i wielkość obciążeń. Ważne jest także tempo eksploatacji pomieszczenia, rodzaj instalacji podpodłogowych oraz funkcja obiektu. Oznacza to iż wszelkie założenia techniczne dotyczące instalacji podłogi podniesionej powinny być uwzględnione w projekcie i skonsultowane zarówno z inwestorem, jak i przyszłym użytkownikiem pomieszczenia. Przy tak szerokiej gamie systemów dostępnych na rynku zapraszamy do wyboru odpowiedniego rodzaju podłogi podniesionej, co nie sprawi trudności, a powinno zaspokoić wszelkie wymagania oraz preferencje.