Czym jest i jaką rolę odgrywa przepust kablowy w podłodze podniesionej?

Jednym z powszechnie stosowanych akcesoriów do podłóg podniesionych jest przepust kablowy, czyli element służący do przepuszczania dużych wiązek kabli spod podłogi do przestrzeni nad podłogą podniesioną. Wyróżnia się różne rodzaje przepustów: szczotkowe, gumowe, w wersji bezklasowej lub ppoż. Jaką rolę odgrywają? W dalszej części artykułu można znaleźć więcej informacji na temat przepustów kablowych i ich zastosowania.

Czym jest przepust kablowy?

Systemy podłóg podniesionych umożliwiają montaż różnego rodzaju akcesoriów, takich jak przepusty kablowe podłogowe. To akcesoria, których rolą jest bezpieczne i estetyczne przeprowadzanie przewodów przez podłogi podniesione. Rozwiązanie znajduje zastosowanie zarówno w nowych, jak i istniejących instalacjach, pozwala na instalację zasilania sterowania, a w niektórych przypadkach stanowi również zabezpieczenie przeciwpożarowe.

Przepusty kablowe, stanowiące część systemów podłóg technicznych, są montowane w takich obiektach, jak:

  • serwerownie,
  • dyspozytornie
  • obiekty teleinformatyczne,
  • centra danych,
  • biura,
  • szpitale.

W zależności od potrzeb i specyfiki danego pomieszczenia można zdecydować się na różne typy przepustów kablowych. Ważne, by przed wyborem konkretnego elementu dokładnie zapoznać się z właściwościami i wymiarami produktu.

Rodzaje przepustów kablowych do podłóg podniesionych

Na rynku dostępne są różne przepusty kablowe. Szczelne elementy systemów podłóg podniesionych dzielimy przede wszystkim na:

  • przepusty w wersji bezklasowej, czyli bez odporności ogniowej,
  • przepusty kablowe przeciwpożarowe, które posiadają klasyfikację ogniową.

Zakres reakcji na ogień przepustów kablowych ppoż. jest określany zgodnie z normą PN-EN 13501-2:2008. Produkty ogniochronne posiadają ramki stalowe lakierowane proszkowo z wkładką gumową z materiału samogasnącego. Przepusty zawierają też specjalne kasety wypełnione pęczniejącym materiałem, który zabezpiecza otwór przed ogniem.

Przepusty dzielimy także ze względu na specyfikację i sposób wykonania. Wyróżniamy następujące akcesoria: przepust listwowy, przepust gumowy oraz przepust kablowy szczotkowy, czyli przepust zbudowany z ramki stalowej, w której osadzona jest szczotka z czarnym włosiem Ø0.5mm z tworzywa sztucznego. Alternatywą dla włosia jest specjalna guma gąbczasta o grubości #14mm, w której robione są nacięcia na kable w zależności od potrzeb i liczby kabli (przepust gumowy). Przepust listwowy składa się z ramki aluminiowej i szczotki pasmowej i umożliwia dowolną konfigurację i wymiary otworu czynnego (może być w kształcie litery L – narożny, w kształcie litery U – przyścienny lub prostokąt – dowolne rozmieszczenie w podłodze podniesionej).

Przepusty kablowe – funkcje i zalety

Jaką rolę pełnią przepusty kablowe ogniochronne i bezklasowe? Przede wszystkim zapobiegają niekontrolowanemu wypływowi powietrza spod podłogi technicznej. Pozwala to na ograniczenie kosztów chłodzenia urządzeń. Co istotne, dzięki przepustom instalacja elektryczna poprowadzona pod podłogą jest dostępna w dowolnie wybranym miejscu.

Warto zwrócić uwagę, że przepusty kablowe skutecznie zabezpieczają krawędzie płyty podłogowej przed ocieraniem się o nie wiązek kabli, zapobiegając tym samym ich uszkodzeniu. To ważne, ponieważ każda awaria generuje koszty i może skutkować przestojami w pracy. Jednocześnie przepusty wpływają na wygląd obiektu – zwiększają zarówno funkcjonalność, jak i estetykę instalacji. Elementy, takie jak jak przepust kablowy, zapobiegają też przedostawaniu się do pomieszczeń kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń.

Przepusty kablowe – szczelne i trwałe rozwiązania

Przepusty kablowe to elementy służące do przepuszczania dużych wiązek kabli spod podłogi w prawidłowy, pozbawiony ryzyka sposób. Mają wiele zalet, są niezmiernie ważne dla bezpieczeństwa obiektu, a także estetyki pomieszczeń. Jako tworzący podłogi podniesione producent ZPUH Paweł Łukasiak i S-ka oferujemy szeroki wybór elementów tego rodzaju: trwałe, solidnie wykonane przepusty kablowe ppoż. i bezklasowe. Klienci mogą zaopatrzyć się u nas przepusty standardowe oraz na zamówienie. Asortyment obejmuje akcesoria listwowe, gumowe oraz szczotkowe o różnych wymiarach.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnią naszej oferty.