OFERTY

Renowacje podłóg

Renowacje podłóg podniesionych (podwójnych)

Wymiana podłogi podwójnej (podniesionej)

Rewitalizacja podłogi podwójnej (podniesionej)

Inwestorze : na początek zastanów się czy to prawda:

Brak inwestycji / cięcie kosztów ( beztroska, niewiedza)  – –   Zdarzenie  – –  dodatkowe koszty = strata

Czy mamy rację? zapraszamy do lektury i odpowiedzi na postawione pytanie.

Idea stosowania podłóg systemowych jest już powszechnie znana. Ich opisy i zastosowania oraz rodzaje znajdą Państwo w innych tematycznych sekcjach naszej witryny internetowej.
W dzisiejszych czasach na terenie różnych zakładów ( produkcyjnych, serwerowniach, centralach telefonicznych itd. ) znajdują się różne podłogi podniesione montowane kilka lub kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat temu. Powodem takiego stanu rzeczy jest dostarczanie różnych systemów podłóg podniesionych przez ówczesnych dostawców np. zasilania, komputerów ( IBM, ICL ) czy też urządzeń telekomunikacyjnych ( ALCATEL, AT& T, Siemens ) O ile w tych ostatnich przypadkach można zakładać fachowość w ich doborze, o tyle w innych przypadkach ( a jest ich bez porównania więcej ) podłogi podniesione były stosowane w sposób mało przemyślany i nie były to rozwiązania dedykowane. Dodatkowo fakt pogarsza ogólna niewiedza z zakresu konserwacji wierzchnich wykładzin aplikowanych na podłogach podniesionych. Wykładziny antyelektrostatyczne muszą być konserwowane specjalistycznymi środkami, a nie wodą i mopem – takie traktowanie powoduje wsiąkanie wody w płytę i jej puchnięcie.

Proszę pamiętać, iż większość z tych instalacji była wykonywana w pośpiechu, bez niezbędnej wiedzy, bardzo często podłoga była tzw „dodatkiem” do urządzeń, a więc nie do końca przeznaczona do tego środowiska i urządzeń w jakim znaleźć się powinna. Często także po prostu dzisiejsze wymagania co do podłogi i jej akcesoriów po prostu są inne i należy je wymieniać bądź uzupełniać i właściwie konserwować

Niniejszym tekstem chcielibyśmy zwrócić uwagę obecnych użytkowników podłóg podniesionych , przyszłych inwestorów oraz wszystkich tych którzy mają z nią do czynienia, iż tak powszechne dzisiaj pojęcie „ograniczenia wydatków” jest złudne i może w skrajnych przypadkach prowadzić do  wypadków, niewłaściwego działania sprzętu teleinformatycznego, klimatyzacji, zasilania czy prowadzi na skutek niewłaściwego przeznaczenia podłogi do eskalacji kosztów. I tak np.:

 1. Często stosowano podłogi podniesione ze sklejki, betony i stali ( lata 70 i 80 te ) mające małą obciążalność i nieposiadające wymaganej dziś klasy odporności ogniowej F 30 i F 60 – skutkiem tego stanu rzeczy może być zalecenie firmy audytorskiej ( ubezpieczeniowej lub informatycznej ) co do wymiany podłogi podniesionej na właściwą – tzn spełniającej obowiązujące dziś – i to już w EU normy. Skutek końcowy ? – wymiana podłogi w już pracującej serwerowni, co będzie generowało niepotrzebne koszty : dodatkowy beckup danych, wyższe koszty robocizny, niebezpieczeństwo przestoju Centrum danych, czy też utrudnienia dla pracy ludzi.
 2. Podłogi bardzo często ( np. ze względów „oszczędnościowych” lub „niewiedzy celowej” lub po prostu niewiedzy ) :
  • nie miały stężeń pomiędzy stopkami – tzw. trawersów co powodowało rozchwianie konstrukcji wsporczej składającej się tylko ze stopek. Takie rozwiązanie stwarzało dodatkowe niebezpieczeństwo, iż podczas przeciągania kabli niskoprądowych czy też innych pod podłogą kable mogły „podcinać”: wolnostojące słupki i powodować zapadnięcie się podłogi. W skrajnych przypadkach tego typu zdarzenia prowadzą do wpadnięcia człowieka w taki otwór. Taka sytuacja robi się naprawdę niebezpieczna dla zdrowia i życia człowieka – wyobraźmy sobie, ze podłogi techniczna ma podniesione np. 1000 lub 2000 mm, a więc 2 metry ! Biorąc pod uwagę, iż czas życia produktu jakim jest podłoga podniesiona to od 7 do 12 lat, absolutnie nie do przyjęcia jest teza, że „ …po niej rzadko się chodzi więc jest to blachy powód aby ją wymieniać”. Na szczęście niezależne od wszystkiego służby BHP w zakładach produkcyjnych pracują niezależnie i w drastycznych przypadkach nakazują bezwzględną wymianę tych zużytych na nowe.
  • podłogi podwójne miały mniejszą nośność niż ta, jaką mają posiadać dziś : obecnie produkowane urządzenia : szafy zasilające, baterie akumulatorów, butle z gazem do gaszenia, supernowoczesne serwery potrafią ważyć nawet i powyżej 3000 kg co wymusza niekiedy nośność podłogi na poziomie 2,5 lub też 3 lub więcej ton na 1 m2 ! Także w radykalny sposób zmieniają się wymagania co do obciążeń punktowych ( np. stopka serwera ) czy też obciążenia dynamiczne. Niebezpieczeństwo w tym przypadku może polegać na niemożliwości określenia jaką ma nośność obecnie zamontowana podłoga i ryzyko, czy na niej można postawić nowoczesny sprzęt – wtedy należy podłogę po prostu wymienić lub wzmocnić. A co zrobić w przypadku, kiedy sprzęt już stawiono i płyty podłogowe zaczęły się łamać1 a konstrukcja „kłaść „ ?
 3. Stosowano niewłaściwie dobraną płytę podłogową : np. do serwerowni nieprzewodzącą płytę aluminiową zamiast płyty wiórowej z przewodzącymi okleinami bocznymi i / lub specjalnymi wykładzinami PVC. Wyobraźmy sobie sytuację, iż na starą podłogę wstawiamy jest niezmiernie kosztowny sprzęt IT, a podłoga nieprzewodzi ładunków elektrycznych co powoduje jego zniszczenie ….
 4. Ówczesne technologie produkcji i montażu ( do lat 90 tych ) nie przewidywały wykonania ram wsporczych pod urządzenia stojące na podłodze technicznej – Firma ŁUKASIAK posiada w swojej ofercie systemowe wzmocnienia pod wszelkie urządzenia mogące być posadowione na podłodze technicznej ( podwójnej ) – ramy te mogą być wykonane w dowolnym wymiarze i kształcie podłogi podniesionej, są zintegrowane z konstrukcją co obrazują szkice i zdjęcia w zakładce podłogi podwójne – typy konstrukcje
 5. Zamontowane niewłaściwe, mało wydajne, niebezpieczne ale tanie w zakupie (!) płyty podłogowe wiercone. Są one szczególnie niebezpieczne dla urządzeń z tego powodu, iż ich nośność jest z reguły niczym nie potwierdzona. Szacujemy, że taka płyta jest w stanie przenieść tylko około 150-200 kg – w przypadku kiedy na tej płycie stanie urządzenie lub przejedzie kółko wózka sytuacja załamania się płyty podłogowej jest wielce prawdopodobna. A jeśli to urządzenie warte jest kilkadziesiąt tysięcy złotych ? …. Mniej opłakane skutki może wywołać niewłaściwe zastosowanie tych płyt w sytuacji kiedy mamy do czynienia z centrum danych – jak wiadomo w takim pomieszczeniu musi działać klimatyzacja precyzyjna i bardzo duża ilość powietrza wtłaczana jest poprzez akcesoria wentylacyjne do pomieszczenia. Jeśli płyty są mało wydajne ( płyta wiercona ma tylko od 30 do 80 % wydajności kratki podłogowej ) to musi być ich 3 do 8 razy więcej co powoduje utratę tzw. powierzchni czynnej w serwerowni – na tych płytach nie stawia się nic ciężkiego, a w konsekwencji powierzchnia ta jest bezużyteczna i generuje straty. Kratki podłogowe przy zastosowaniu odpowiedniego typu konstrukcji wsporczej podłogi przenoszą takie obciążenia jak podłoga. Dalej, jeśli tych płyt podłogowych jest za mało, w pomieszczeniu jest cieplej, a więc klimatyzacja pracuje na wyższych obrotach i pobiera więcej prądu co z kolei generuje niepotrzebne koszty
 6. Zamontowane podłogi podniesionej były i do dziś dzień są pozbawione akcesoriów wentylacyjnych takich jak kratki wentylacyjne dla klimatyzacji precyzyjnej. Opis działania wysokowydajnych kratek wentylacyjnych przedstawiliśmy powyżej – są one niezbędnym elementem podłogi podniesionej montowanej w każdej serwerowni czy data center. Zakup droższych kratek wentylacyjnych z pewnością zwróci się inwestorowi poprzez bezawaryjną i bezpieczną prace sprzętu ( czytaj powyżej ) i niższe koszty energii i serwisu. A jak wszyscy wiemy , na bezpieczeństwie nie można oszczędzać
 7. Zamontowane podłogi podniesionej były i do dziś dzień są pozbawione akcesoriów wentylacyjnych takich jak przepusty kablowe dla prowadzenia okablowania spod podłogi przez płytę podłogową. Laik powie : po co wydawać pieniądze na takie „coś” czego nie widać ? Takie stwierdzenie jest tylko pozornie sensowne : zamontowany w płycie podłogowej przepust daje nam :
  • ochronę kabli przed ich przetarciem przy jego przeciąganiu przez otwór w podłodze (często wykonywane przez nieuprawnione osoby i przy użyciu niewłaściwych narzędzi).
  • estetykę (patrz opis powyżej)
  • przepust kablowy służy także nieprzepuszczaniu w tym miejscu powietrza spod podłogi – należy zastanowić się, że wypływ powietrza w sposób niekontrolowany i w niewłaściwym miejscu w aspekcie klimatyzacji precyzyjnej stawia ową precyzję pod dużym znakiem zapytania. W konsekwencji w pomieszczeniu serwerowni może panować niewłaściwa temperatura a więc niewłaściwe działania sprzętu a w konsekwencji : wyższe koszty (wadliwe działanie, dodatkowe zużycie energii, przyspieszony serwis i zużycie sprzętu chłodzącego i dającego prąd)
  • zabezpieczenie ppoż w klasie ogniowej F 30 lub F 60 zgodnie z wytycznymi i normami EU
 8. W/w akcesoria zastosowane bez odpowiedniej klasy ogniowej co powoduje nieprzestrzeganie unijnych, polskich, ubezpieczeniowych bądź korporacyjnych norm i standardów
 9. Za mała wysokość podniesienia podłogi: mało przestrzeni na prawidłowy strumień powietrza oraz niekiedy brak możliwości prowadzenia pod podłogą wymaganej ilości okablowania. Na taką przypadłość posiadamy antidotum – konieczna staje się wymiana tylko częściowa podłogi tzn podwyższenie stopek podłogowych niekiedy z wymianą rusztu lub wręcz jego zastosowaniem. Kiedy podłoga jest za nisko wtedy wtłaczane pod nią powietrze pracuje i rozchodzi się niewłaściwe. W konsekwencji otrzymujemy efekt jak w przypadku niewłaściwego zastosowania kratek wentylacyjnych dla klimatyzacji precyzyjnej. – serwery ulegają przegrzewaniu, klimatyzacja pracuje na najwyższych obrotach przedwcześnie się zużywając i pobierając gigantyczne ilości prądu. To z kolei generuje idące niekiedy w dziesiątki tysięcy złotych koszty !
 10. Niewłaściwe konserwowanie wierzchnich aplikacji PVC – Wykładziny antyelektrostatyczne muszą być konserwowane specjalistycznymi środkami, a nie wodą i mopem – takie traktowanie powoduje wsiąkanie wody w płytę i jej puchnięcie i rozwarstwianie. Po kilku latach takiej eksploatacji płyty podłogowe nie nadają się już do użytku i muszą zostać wymienione. Wystarczy jednak uważnie czytać instrukcję użytkowania podłogi podniesionej i stosować się do zaleceń dostawcy lub korzystać z okresowych przeglądów i usług serwisowych oferowanych przez firmę ŁUKASIAK

Jesteśmy kwalifikowanym dostawcą następujących firmy w Polsce i za granicą: IBM, RITTAL, SAINT GOBAIN, SIEMENS, ORANGE, ARCELOR MITTALL,

Firma Łukasiak i Ska jako lider rynku podłóg podniesionych w segmencie teleinformatyki i energetyki proponuje swoje usługi w zakresie przeciwdziałania w/w zdarzeniom.

OFERTA  PRZEBUDOWY / WYMIANY PODŁOGI PODNIESIONEJ

REWITALIZACJA PODŁOGI PODNIESIONEJ

Nasza oferta obejmuje :

 1. Wykonanie audytu stanu technicznego istniejącej na danym obiekcie podłogi podniesionej ( podłogi podwójnej ) wraz ze wskazaniem potencjalnych i realnych zagrożeń.
 2. Identyfikację istniejącej na obiekcie podłogi podniesionej ( podłogi technicznej ) na podstawie 35 letniego doświadczenia w branży .
 3. Konsultacje.
 4. Wykonanie projektu branżowego w zakresie doboru systemu podłogi podniesionej w porozumieniu z projektem architektonicznym obiektu lub wymogami dostawcy sprzętu IT , itp.
 5. Wykonanie fizycznych prac:
 • Demontaż podłogi podniesionej przeznaczonej do wymiany
 • Prace transportowe na obiekcie
 • Udokumentowaną utylizację demontowanej podłogi podniesionej
 • Dostawę i montaż wybranej przez klienta podłogi podniesionej
 • Dostawę i montaż akcesoriów podłogowych
 • Prace serwisowe i konserwacyjne
 • Bezpieczeństwo inwestycji poparte posiadaniem wszystkich wymaganych certyfikatów, atestów i badań łącznie z posiadaniem patentów produktowych dotyczących akcesoriów podłogowych

 

WYBRANE REALIZACJE Z ZAKRESU REWITALIZACJI PODŁÓG PODNIESIONYCH, PODWÓJNYCH, TECHNICZNYCH:

 

 1. Telekomunikacja Polska S,A. – wymiana podłóg podniesionych w centralach telefonicznych na terenie RP w kilkudziesięciu obiektach, większość w pracujących obiektach – łączna powierzchnia wymiany to około 3500 m2
 2. GRUPA SAINT GOBAIN: wymiany około 1000 m2 podłóg podniesionych w trafo stacjach w 4 obiektach produkcyjnych na terenie Polski – zmiana podłogi z klasy F 30 na F 60 ze względu na wymogi firmy ubezpieczeniowej
 3. ELEKTROWNIA PAK , OPOLE,  TP S.A., Obiekty Policji – rewitalizacja podłóg podwójnych – wymiana pokryć wierzchnich na antyelektrostatyczne wraz z kalibrowaniem aluminiowych płyt podłogowych i wymianą konstrukcji wsporczych na te o nośności do 3000 kg – łącznie około 7000 m2
 4. Zmiana wysokości podłogi podniesionej – obiekty serwerowni, stacji i centrów dowodzenia na terenie całego kraju, w tym wojsko, policja, – łącznie około 1500 m2
 5. WODOCIĄGI WARSZAWA, ELEKTROWNIA BEŁCHATÓW – wymiana podłóg podniesionych na nowoczesne podłogi przystosowane do dużych obciążeń w klasie ogniowej F 60 – łączna wartość kontraktów w latach 2000 – 2007 to 2.000.000 PLN netto
 6. PWPW S.A. – w ramach wygrania przetargu firma ŁUKASIAK wymieniła ponad 1000 m2 włoskich podłóg podniesionych na nowoczesne systemy podłóg podwójnych do pomieszczeń biurowych z zastosowaniem nowoczesnych akcesoriów i wykładzin dywanowych – łączna wartość prac przekroczyła 300 000 pln
 7. MITTALL STEEL, ARCELOR – 5 obiektów w Polsce – wymiana podłóg podniesionych na nowoczesne podłogi przystosowane do dużych obciążeń w klasie ogniowej F 30 i 60 – łączna wartość kontraktów w latach 2000 – 2007 to 1.850.000 PLN netto – wymieniono ponad 2800 m2
 8. Wymiany podłóg podniesionych wykonanych ze sklejki ( technologia lat 60 tych ) w kilkunastu obiektach : wojsko, TP S.A.,
 9. Zwiększanie wysokości podłóg podwójnych w pomieszczeniach serwerowni : Siemens, ICL, IBM, GEOFIZYKA, STORA ENSO, PBK BP, PKO SA – łącznie kontrakty w wyniku których dokonano rewitalizacji podłogi w tym zakresie wyniosły ponad 800.000 pln netto

 

Opracowanie jest tekstem autorskim, i tak jak cała treść zawarta na stronach internetowych WWW.lukasiak.com,pl, lukasiak.eu i serwerownia.com.pl jest chroniony prawem autorski. Jakiekolwiek kopiowanie części i/lub całości jest zabronione bez pisemnej zgody autora.

Masz pytania?
Wypełnij formularz, a oddzwonimy w ciągu 5 minut