Zapewnienie komfortowych i bezpiecznych warunków sanitarnych w przedszkolu to jeden z priorytetów dla zarządców tych placówek. Toalety dla dzieci znajdujące się w takich obiektach muszą przede wszystkim spełniać wymagania wynikające z przepisów polskiego prawa. Prawidłowo zaprojektowana łazienka w przedszkolu powinna również wyróżniać się doskonałą funkcjonalnością, bezpieczeństwem i ergonomią, która będzie uwzględniać potrzeby kilkuletnich dzieci. Bardzo istotne jest także to, aby jej wyposażenie cechowało się nie tylko trwałością, ale i atrakcyjną estetyką. Stworzenie przestrzeni sanitarnej dostosowanej do potrzeb najmłodszych stanowi więc nie lada wyzwanie, które wymaga od placówki przedszkolnej skorzystania z usług specjalistów z dużym doświadczeniem w tym obszarze.
W dzisiejszym artykule omówimy między innymi: jakie wymogi powinny spełniać toalety dla dzieci w wieku przedszkolnym, na co należy zwrócić uwagę w przypadku ich wyposażenia oraz jakie kabiny WC będą odpowiednim wyborem w kontekście takich przestrzeni.
Toalety dla dzieci w przedszkolu – jak ich kwestię regulują polskie przepisy?
Na starcie warto zauważyć, że rodzime akty prawne nie regulują w stu procentach tego, jak powinna wyglądać prawidłowo zaprojektowana toaleta dla dzieci w przedszkolu. Nie oznacza to oczywiście, że w polskich przepisach nic na ten temat nie zawarto. Z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach wynika, że:
- w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych, takich jak np. łazienka przedszkolna, należy zapewnić zarówno ciepłą, jak i zimną bieżącą wodę, a także środki higieny osobistej,
- wyposażenie przedszkoli, jakim są współtworzące łazienki urządzenia sanitarno-higieniczne, muszą być utrzymywane w czystości oraz stanie pełnej sprawności technicznej.
Rozważając to, jak należy aranżować toalety dla dzieci w przedszkolach, trzeba wziąć pod uwagę także zapisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania. Można z nich wywnioskować, że w przedszkolu powinno znajdować się przynajmniej jedno pomieszczenie sanitarno-higieniczne, które jest wyposażone w:
- miskę ustępową,
- urządzenia sanitarne do utrzymania higieny osobistej, w tym takie, które są przeznaczone do mycia z ciepłą i zimną wodą, ze szczególnym uwzględnieniem umywalki oraz brodzika z natryskiem.
Zgodnie z tym aktem prawnym, toaleta dla dzieci w przedszkolu musi również spełniać inne wymogi – wybrane z nich przedstawiamy poniżej.
- Obecność jednej miski ustępowej oraz umywalki na maksimum 15 dzieci,
- Centralna regulacja mieszania ciepłej wody w urządzeniach sanitarnych, przy czym temperatura doprowadzonych do niej ciepłej wody powinna mieścić się w przedziale od 35°C do 40°C.
- Nie ma obowiązku wydzielania przedsionka, jednak konieczne jest wydzielenie kabin ustępowych w momencie, gdy wyposażenie toalety dla dzieci w przedszkolu składa się z więcej niż jednego ustępu.
- Łazienka w przedszkolu musi zapewniać miejsce, w którym można będzie w higieniczny sposób przechowywać zarówno przybory toaletowe, jak i ręczniki dzieci.
- Podłoga i ściany toalety dla dzieci w przedszkolu powinna być wykonana w taki sposób, aby można było łatwo utrzymywać to pomieszczenie w czystości. Ważne jest również to, że ściany powinny do wysokości minimum 2 metrów być pokryte materiałami, które są: zmywalne, nienasiąkliwe, nietoksyczne, a także odporne na działanie wilgoci oraz działanie środków dezynfekcyjnych.
W kontekście pomieszczeń WC dla dzieci w przedszkolu warto zauważyć również, że mogą być one przeznaczone do wspólnego użytku dziewczynek i chłopców.
Pomieszczenie WC dla dzieci w przedszkolu – na co zwrócić uwagę przy wyborze wyposażenia?
Dzieci są bez wątpienia wymagającymi użytkownikami, dlatego prawidłowo zaprojektowana łazienka w przedszkolu musi być wyposażona w sprzęt, który będzie zarówno bezpieczny i ergonomiczny, jak i dobrze znoszący eksploatację w wykonaniu najmłodszych. Jakie aspekty warto szczególnie wziąć pod uwagę podczas tworzenia toalety dla dzieci w przedszkolu?
Bezpieczeństwo
Absolutnie podstawową kwestią jest to, aby rozwiązania obecne w przedszkolnej łazience były bezpieczne dla dzieci. Z tego powodu należy zwrócić uwagę na wiele aspektów związanych z wykonaniem tego rodzaju wyposażenia, w tym między innymi na:
- zaokrąglone, bezpieczne krawędzie, bezpieczne okucia kabin uniemożliwiające przycięcie rączki, palców dziecka,
- precyzję wykończenia – wszystkie elementy, które mogłyby zostać połknięte przez dziecko lub które mogłyby zranić przedszkolaka, powinny być wyeliminowane lub odpowiednio zabezpieczone,
- stabilność urządzeń i elementów zabudowy,
- zastosowanie podłogi wykonanej z antypoślizgowych, a przy tym łatwych do utrzymania w czystości materiałów.
W przypadku toalet dla dzieci w przedszkolach istotne jest przygotowanie się także na niestandardowe sytuacje, które będą wymagały szybkiej reakcji opiekunów. W prosty sposób można przedstawić to na przykładzie kabiny WC dla dzieci. Jeśli drzwi do niej wyposażone są w zamek, to musi on być możliwy do otwarcia z obu stron. Rozwiązaniem spełniającym to założenie są np. zamko-pochwyty. Dzięki temu ewentualna interwencja personelu przedszkolnego nie będzie opóźniona przez konieczność wcześniejszego sforsowania zamka w drzwiach. Innym wyjściem jest zdecydowanie się na bezpieczne kabiny WC dla dzieci z drzwiami bez zamka (tylko pochwyt).
Ergonomia
Funkcjonalne toalety dla dzieci w przedszkolach muszą również gwarantować odpowiednią ergonomię wpływającą na komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Wyposażenie przedszkolnej łazienki powinno być dostosowane do wieku i wzrostu małych użytkowników, a także ich umiejętności korzystania z toalety.
Jedną z kluczowych kwestii jest odpowiednia wysokość montażu umywalki i toalety umożliwiająca samodzielne i wygodne korzystanie z nich przez dzieci w wieku przedszkolnym. W kontekście toalety należy zwrócić uwagę na to, że siedzące na niej dziecko powinno dotykać nogami podłogi, co pozwoli mu utrzymać stabilną, bezpieczną pozycję. Jakie wysokości są zalecane dla montażu umywalek oraz toalety w przedszkolach? W przypadku umywalek prezentują się one następująco:
- 50 cm – dla dzieci do 3 roku życia,
- od 55 do 65 cm – dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
Jeśli chodzi natomiast o zalecane wysokości montażu miski WC, to wyglądają one jak poniżej:
- od 32 do 47 cm – dla dzieci do 3 roku życia,
- od 43 do 60 cm – dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
Innymi istotnymi kwestiami wpływającymi na komfort dzieci w zakresie korzystania z toalety jest umiejscowienie podajnika na papier toaletowy oraz długość miski WC. Zalecenia dotyczące wysokości umiejscowienia podajnika:
- 35 cm – dla dzieci do 3 roku życia,
- 45 cm – dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
Jeżeli mowa natomiast o zalecanych długościach misek WC, to prezentują się one jak poniżej:
- 37,5 cm – dla dzieci do 3 roku życia,
- 45 cm – dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
Warto dodać, że przydatnymi rozwiązaniami w kontekście wygody korzystania z toalety dziecięcej mogą okazać się:
- nakładki na miski WC oraz specjalne podpórki – zwiększają one komfort i bezpieczeństwo przedszkolaków w przypadku, gdy nie ma możliwości zastosowania rozwiązań dopasowanych do dzieci z różnych przedziałów wiekowych,
- wolno opadające klapy sedesowe, które pozwalają zapobiec przypadkowemu przytrzaśnięciu palców przez dzieci.
Trwałość
Umiejętnie zaprojektowana i dobrze wyposażona toaleta dla dzieci w przedszkolu jest przygotowana na wieloletnią, często wymagającą eksploatację. Aby osiągnięcie takiego efektu było możliwe, należy wybierać wyposażenie, które są wykonane z materiałów charakteryzujących się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Doskonały przykładem rozwiązania spełniającego takie wymogi są atestowane kabiny WC dla dzieci oferowane przez ZPUH Paweł Łukasiak i S-ka, których ściany, w zależności od modelu, wykonane są z płyty HPL lub płyty wiórowej, czyli materiałów o wysokiej trwałości.
Wygoda sprzątania i konserwacji
Zarówno dobra praktyka, jak i przywołane wcześniej przepisy polskiego prawa jednoznacznie nakazują, aby każda łazienka w przedszkolu wraz ze znajdującym się w nim wyposażeniem była utrzymywana w czystości. Z tego powodu należy sięgać po rozwiązania, które sprzyjają wygodnemu sprzątaniu i konserwacji. Wyposażone w nasze kabiny WC przedszkole zyskuje zabudowę, którą łatwo utrzymać w czystości – jest ona wodoodporna i wandaloodporna.
Atrakcyjna estetyka
Na standard toalety dla dzieci w przedszkolu wpływają nie tylko nienaganne warunki higieniczne, ergonomia czy bezpieczeństwo, ale także walory estetyczne. Atrakcyjnie prezentująca się łazienka wpływa zarówno na postrzeganie ośrodka przez rodziców, jak i na chęć, z jaką małe dzieci będą z niej korzystać i nabywać nowe, praktyczne umiejętności. Często dla najmłodszych wizyta w przedszkolnej toalecie wiąże się ze sporym stresem, dlatego warto zadbać o to, aby go zredukować przy pomocy przyjaźnie prezentującego się wyposażenia. Jako ZPUH Paweł Łukasiak i S-ka wychodzimy tym estetycznym potrzebom naprzeciw – nasze kabiny WC dla dzieci wyróżnia barwna kolorystyka, a w przypadku modelu „Maluch” klient może zdecydować się na w pochwyt drzwi w kształcie kierownicy, który nadaje całości jeszcze bardziej zachęcającego charakteru.
Bezpieczne i funkcjonalne kabiny WC dla dzieci od ZPUH Paweł Łukasiak i S-ka
Nieodzownym elementem wyposażenia łazienki przedszkolnej są dostosowane do potrzeb najmłodszych kabiny WC. Placówkom, którym zależy na wysokiej jakości rozwiązaniach z tego obszaru, polecamy kabiny WC dla dzieci od ZPUH Paweł Łukasiak i S-ka. Co sprawia, że warto zdecydować się na nasze kabiny sanitarne dla przedszkoli?
Jednym z podstawowych atutów przemawiających za naszymi kabinami WC dla dzieci jest to, że posiadają one obniżone ścianki o minimalistycznej zabudowie. To szczególnie ważna cecha z perspektywy opiekunów dzieci. Dzięki tak zaprojektowanym kabinom można szybko zainterweniować w przypadku, gdy zdrowiu przedszkolaka będzie grozić jakieś niebezpieczeństwo.
Inną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, że nasze kabiny WC dla dzieci nie posiadają ostrych krawędzi czy narożników. Zapewnia to korzystającym z nich przedszkolakom skuteczną ochronę przed przypadkowym zranieniem.
Kabiny WC dla dzieci oferowane przez ZPUH Paweł Łukasiak i S-ka spełniają oczekiwania stawiane przed wyposażeniem nowoczesnych łazienek w przedszkolu. Są one wykonane z materiałów łatwych do utrzymania w czystości oraz odpornych na akty wandalizmu i intensywną eksploatację. Poza aspektami funkcjonalnymi przekonują atrakcyjną, kolorową estetyką, która – jak wiemy z doświadczenia – bardzo przypada przedszkolakom do gustu. Na podkreślenie zasługuje również to, że nasze kabiny WC dla dzieci posiadają Atest Higieniczny PZH i są objęte Krajową Oceną Techniczną wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej, co świadczy o ich wysokiej jakości, trwałości i bezpieczeństwie.
Podsumowanie
Zaprojektowanie funkcjonalnej i bezpiecznej toalety dla dzieci w przedszkolu jest trudnym przedsięwzięciem. Podczas prac projektowych należy uwzględnić szereg wymogów prawnych i zadbać o to, aby wyposażenie przedszkolnej łazienki charakteryzowało się odpowiednim poziomem bezpieczeństwa, ergonomii oraz trwałości. Dodatkowo, istotną rolę w przypadku sprzętu i zabudowy znajdujących się w toalecie dla dzieci w przedszkolu odgrywają walory wizualne oraz łatwość utrzymania w czystości.
W stawiane przed wyposażeniem łazienki przedszkolnej wymogi doskonale wpisują się kabiny WC dla dzieci ZPUH Paweł Łukasiak i S-ka. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem w obszarze kabin systemowych jesteśmy w stanie zaoferować rozwiązania charakteryzujące się bezpieczeństwem, funkcjonalnością i trwałością na wysokim poziomie. Warto przy tym dodać, że trwałe kabiny sanitarne to jedna z kilku naszych specjalizacji. W ZPUH Paweł Łukasiak i S-ka jesteśmy znani także jako wykonujący niezawodne podłogi podniesione producent, a także godna zaufania firma oferująca m.in. ścianki z siatki czy boksy produkcyjne.
Zapraszamy do kontaktu.